Quantcast
Channel: Rase – Pet Magazin
Viewing all articles
Browse latest Browse all 119

Predstavljamo: Mops – mnogo u malom

$
0
0

Samo imena mops, pag ili čarlin govore dovoljno o karakteru rase koju priroda nije obdarila zavidnom lepotom, ali zato nije štedela na neodoljivom šarmu. Često ga opisuju sa „multum in parvo” – mnogo u malom.

 

Izvor: magazin Pas

Preklopljene kratke uši, koje zatvaraju kružni oblik glave sa širokom donjom vilicom, kratka njuška iz čijih nabora sijaju okrugle ljubopitljive oči – sve su to odlike zbog kojih se mopsu kao predak pripisuje kratkodlaki pekinezer. Ipak, status potomka francuskog mastifa ili buldoga daje za pravo njegovom zdepastom telu i dugim, jakim nogama s visokim zakrivljenim repom. Koliko god da je poreklo diskutabilno, njegova uloga čovekovog najboljeg prijatelja neprikosnovena je kroz vekove.

Istorija – privrženost mopsa cenili su još tibetanski monasi, o čijem uzgoju svedoče sačuvani spisi, pa se tako Kina upisala kao njegova domovina. Svoje prekomorske milje osvajao je sa srcima evropskih moreplovaca, zauzevši i svoje mesto na krilima kraljeva i plemića starog kontinenta. Kod nas, kao i u kontinentalnom delu Evrope, ustaljeno je ime mops, koje potiče iz holandskog glagola gunđati (mopperen), kao što njegovo zgužvano lice može odati po koju zamerku na gazdinu naredbu. Bio je i motiv Gojinih dela.

Ljubimac – danas važi za najpopularnijeg ljubimca u američkim domovima. Razigran, a istovremeno obožavalac kreveta, idealan je za stanove, kao i zbog svoje veličine i zbog naravi. Kompaktan je, širok, mišićav, a lako se nastani u krilu, al i u srcu.

Privrženost – mopsovu privrženost gazdi vlasnici opisuju kao da čovek dobija svoju drugu senku – mops prati gazdu u stopu, ne pušta iz vida njegov izraz lica, a čak i kad zna da je napravio grešku, nagnutom glavom u stranu osujećuje svaku grdnju. Ipak, takav odnos preti da postane previše zaštitnički (kao što je Napoelon prošao sa Forčunom svoje Džozefine), zbog čega vlasnik mora da ostane vođa i tog dvočlanog čopora.

Inteligencija – njegovu inteligenciju ne treba potceniti, tako svako dobro delo treba propisno nagraditi. Ne trpi ni jednoličnost, pa će iznova i iznova na komandu „daj šapu” okrenuti zakovrdžani repić i potražiti predah na kauču. Visoki ton glasa i grdnje kod njega ne uspevaju, samo rasplamsavaju prkos kakav vlasniku može doneti pokidano cveće, uništenu papuču ili po neki nastradali kabl. Upravo zato, samo samouvereni vlasnici mogu sebe ubediti da se sa svojim mezimcem okušaju u takmičenju agilitija. Nebrojene su priče o mopsima koji se tokom završnice u diciplinama jednostavno izvale na leđa i počnu da se češkaju o travu ili se vrate na startnu poziciju, izvodeći ponovo trikove. Smeh publike ih dodatno ohrabruje, što najbolje odslikava da mopsi žive da uveseljavaju ljude. Mops je veoma miroljub i ponajmanje čuvar. Vlasnici tvrde da bi provalniku pridržao lampu, a da se deca mogu osećati potpuno bezbedno u njegovoj blizini. Naravno, dokle god ga tretiraju kao psa, a ne kao igračku.

Kratka njuška – ono na šta bi budući vlasnici trebalo da budu spremni jeste da je bučniji nego drugi psi. I to ne zbog laveža. Njegovi zvuci dopiru iz ždrela zbog urođene brahicefalične lobanje, pa tako svaku dremku otprati i glasno hrkanje. Kratka njuška, pa tako i kratki udasi često mu stvaraju i gasove u crevima, koji svoj put nađu bilo sa zvukom ili bez njega. Miris nikako neće izostati. Iako ne bali, ne znači da posle maženja vlasnik neće dobiti vlažan poljubac. Skraćeni nosni kanali i ovde su „umešali svoje prste”, pa će iz negovog njuškanja ostati suv samo njegov nos.

Krzno – Tanko krzno ne štiti ga dovoljno od hladnoće, pa tako kaputić tokom zimskih dana nije samo modni dodatak. Ipak, vlasnici mogu eksperimentisati i s onima koji gotovo liče na kostime, jer će mops uživati u pažnji i oduševljenju prolaznika. Toplo leto mu, takođe, ne prija, pa činija s vodom mora stalno da bude dostupna, a izlaganje suncu preporučuje se u što manjoj meri, kako zbog opasnosti od toplotnih udara, tako i zbog osetljive kože.

Zdravlje -neophodno je i čistiti nabore na licu zbog mogućih upala kože, a za lakši korak mezimca nokti moraju biti uredni i skraćeni. Dug životni vek koji se po podacima veterinara kreće od 12 do 15 godina mogu da obezbede pravilna nega i i uzgoj. Skloni su gojenju, a višak kilaže najmanje može naškoditi opterećenjem zglobova. Idealna težina mopsa kreće se od šest do devet kilograma. Ono što genetski prati rasu mopsa jesu zdravstveni problemi sa hrskavicom kolena koja slabi sa starošću ili okoštavanje kuka, odnosno displazija. Jedino rešenje u tim slučajevima je operacija, iako oboljenje nije nužno.

Cena štenaca kreće od 150 do čak 450 evra, ukoliko sa sobom vlasniku donosi i nagrađivan rodovnik.  Zanimljivo je da ženka mopsa neretko mladunce donosi na svet carskim rezom zbog većeg obima glave štenaca.

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 119